Najbliższe wydarzenia

Brak wyników.

Wydarzenia

grudzień 2018
PON
WT
ŚR
CZW
PT
SOB
ND

Wystawa fotografa Ildefonsa Bańkowskiego

Wystawa fotografa Ildefonsa Bańkowskiego

Termin:


19-09-2017 >>19-11-2017

Godzina rozpoczęcia: 18:00

Miejsce: Galeria Miejska bwa

Mejscowość:Bydgoszcz

Adres: ul. Gdańska 20

Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy zaprasza na monograficzną wystawę fotografa Ildefonsa Bańkowskiego (1926–1982).

 

Wystawa jest próbą pokazania działalności artystycznej Ildefonsa Bańkowskiego w okresie tzw. „czarno-białym”, który przypada na lata 60. Zdjęcia z tamtych lat mają charakter zarówno artystyczny jak i użytkowy. Twórczość Ildefonsa Bańkowskiego zamknięta została w 10 cyklach: Architektura osiedli, Eksperymenty i konoidy, Archetony i tony, Sylwetki i portrety, Tematy marynistyczne, Mikroświaty faktur, Światłocienie nekropolii, Oblicza Egiptu, Fotografia a muzyka, Metafory ładu.

 

W 1949 roku, na przysięgę wojskową Ildefons Bańkowski otrzymuje od matki aparat fotograficzny. W domu, dużo wcześniej przygodę z fotografią zaczyna starszy brat Bogdan. Jednakże po latach okazuje się, że to właśnie Ildefons wybiera ostatecznie fotografię jako główne zajęcie, porzucając zdobyty zawód architekta. Pomimo tego lub właśnie dzięki temu, nigdy nie „uwolnił” się od szczególnego widzenia architektury typowego dla projektanta budynków. Z architektury do fotografii przeniósł umiejętność definiowania syntezy w formie makiety. Skąpo wykadrowane zdjęcia architektury, skontrastowane cienie, w zasadzie bezludne krajobrazy tworzą własny styl artysty.

 

Pracował w biurze projektów nad rozwijaniem założeń konkursowych 17-tysięcznego Osiedla Błonie w Bydgoszczy i z aparatem fotograficznym utrwalał cały okres jego budowania.
Eksperymentował. Na szczególną uwagę zasługują jego fotografie z cyklu „Eksperymenty i konoidy”, stanowiące zapis obserwacji poruszającego się wahadła Foucaulta, fotografie w podczerwieni oraz prace odzwierciedlające wielkie zainteresowanie artysty łączeniem grafiki i fotografii. Był jednym z propagatorów fotografii barwnej w środowisku bydgoskim.

 

Wielką pasją życiową Ildefonsa Bańkowskiego, obok fotografii, była muzyka. Obie miłości łączył w pracy nad projektowaniem okładek płyt winylowych, często wykonywanych na zlecenie Polskich Nagrań.
Od 1965 roku członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Uhonorowany tytułem artysty fotografika Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (AFIAP). Brał udział w wystawach krajowych i międzynarodowych (Berlin, Edynburg, Lozanna, Paryż, Bruksela). Wśród licznych wyróżnień uzyskał nagrodę Ministra Kultury i Sztuki w latach 1966 i 1977 za cykle „Temat muzyczny w fotografii”.
Pozostawił ponad 300 fotografii czarno-białych i 20 000 negatywów. Od roku 1982, roku śmierci, nie pojawiła się żadna jego wystawa. Ildefons Bańkowski stał się nieznany i zapomniany.

 

Osoby zaangażowane w projekt: dr inż. arch. Barbara Bańkowska, prof. dr hab. Maciej Szymanowicz, dr Mateusz Torzecki, Karolina Puchała-Rojek, Marek Noniewicz, Wojtek Woźniak.

 

* W 2017 roku do Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy zostało przekazane archiwum liczące blisko 20 000 negatywów czarno-białych oraz 300 fotografii czarno-białych, wielkoformatowych, autorstwa Ildefonsa Bańkowskiego.

 

Kurator wystawy – Agnieszka Gorzaniak
Początek 12.09.2017 godz. 18.00
ul. Gdańska 20
Koniec 19.11.2017

Komentarze


Logotyp Hejtu
Kontakt z redakcją:
Tel. 519 075 566 (wew.1)
(pn. –pt. w godz. 8:00-16:00)
Email: redakcja@hejtu.pl

W sprawie reklamy na portalu:
Tel. 519 075 566 (wew. 2)
(pn.-pt. w godz. 8:00-16:00)
Email: marketing@hejtu.pl