Najbliższe wydarzenia

Brak wyników.

Wydarzenia

marzec 2019
PON
WT
ŚR
CZW
PT
SOB
ND

Bydgoszcz polską stolicą kalisteniki?

Bydgoszcz polską stolicą kalisteniki?

 

Pompki, brzuszki, przysiady, podciągnięcia na drążku... Brzmi zwyczajnie. Podczas porannych rozgrzewek pewnie nie raz zdarza się nam wykonywać takie ćwiczenia. Ale czy mamy świadomość, że w ten sposób uprawiamy codziennie kalistenikę?

 

Kalistenika? Coś mi świta...

 

A co to właściwie ta kalistenika? Najprostszym opisem tej dyscypliny jest uprawianie jej z masą własnego ciała. Czyli co? Czyli odrzucamy wszelkie maszyny z obciążeniem, hantelki, a skupiamy się na pracy z własnym ciałem. Kalistenika to sport pozwalający zbudować tzw. siłę funkcjonalną. Baza ćwiczeń kalistenicznych w dużej mierze opiera się na ćwiczeniach wykorzystywanych w gimnastyce sportowej, jednak różnica pomiędzy gimnastyką a właśnie kalisteniką, w dużym uproszczeniu, jest taka, że w gimnastyce sportowej skupiamy się na sile, wytrzymałości, gibkości, akrobatyce, a w kalistenice na sile i wytrzymałości.

 

Kiedyś przed blokiem, dzisiaj na profesjonalnej sali...

 

Jeszcze do niedawna kalistenika uprawiana była głównie na przyblokowych trzepach i drabinkach, nie słyszało się zbyt dużo o profesjonalnych treningach kalisteniki z trenerami. Dzisiaj proporcje, przynajmniej w Bydgoszczy, są zupełnie inne. To właśnie w Bydgoszczy od kilku lat istnieje klub Calisthenics Academy, który zrzesza w swoich szeregach ponad 500 klubowiczów. Klub dysponuje obecnie dwiema salami - jedna przy ul. Grudziądzkiej 3A oraz druga przy ul. Fordońskiej 130.

 

Skąd pomysł na kalistenikę?

 

Kalistenika jako sport wywodzi się jeszcze ze starożytności, dlaczego więc dopiero od kilku lat trenuje się ją pod okiem doświadczonych trenerów w profesjonalnych klubach sportowych? Historia powstania Calisthenics Academy jest bardzo niepozorna - mówi Jordan Ogorzelski, współzałożyciel klubu - Kiedyś dostałem od taty zdjęcia z wakacji, które schował do czasopisma, w którym ukazał się wówczas artykuł o Hannibal For Kingu, czyli prekursorze tego sportu na świecie. Zainspirowałem się, zaczęliśmy próbować swoich sił z kolegami na osiedlowym trzepaku na szkolnym boisku. Potem przez pewien czas trenowaliśmy w osiedlowym klubie fitness, z czasem przenieśliśmy treningi na przyszkolne sale gimnastyczne. W końcu nadszedł ten czas, w którym wynajęliśmy pierwszy lokal, potem drugi, a obecnie remontujemy trzeci. Myślę, że to dzięki temu, że kalistenika jest naszą pasją i staramy się zarażać tą pasją mieszkańców Bydgoszczy i nie tylko. Historia Calisthenics Academy to temat na osobny artykuł - dodaje z uśmiechem.

 

Kalistenika na świecie

 

Tak się składa, że nie tylko w Polsce trenuje się kalistenikę. Jest to bardzo popularny sport w wielu krajach na świecie. World Street Workout and Calisthenics Federation, czyli międzynarodowa federacja, która zrzesza organizacje kalisteniki z całego świata, organizuje cykliczne zawody w licznych zakątkach świata. Do tej pory tego typu zawody odbywały się w takich miastach jak Dubaj, Nowy York, Hong Kong, Rzym i wiele innych. Do grona tych miast dołączyła dwa lata temu również Bydgoszcz. W sierpniu 2015 roku na polanie w Różopolu odbyły się pierwsze w historii polskie Eliminacje do Pucharu Świata w Street Workout. Idąc za ciosem, po ówczesnym sukcesie imprezy, Bydgoszcz została po raz drugi wyróżniona przez światową federację i już 22 lipca, na Artego Arenie w Bydgoszczy, odbędzie się kolejna edycja tych zawodów. Zawody te spośród 28 zawodników, mają wyłonić tego jednego, który poleci na Finał Pucharu Świata do Gwadelupy.

 

To kiedy te zawody?!

 

Zawody odbędą się w sobotę, 22 lipca, na Artego Arenie. Start o godz. 12:00. Organizatorzy przekonują, że warto być kilkanaście minut wcześniej, żeby zająć sobie miejsce siedzące na trybunach. Wstęp na imprezę jest bezpłatny.

 

Po zawodach odbędzie się After Party w klubie Soda 2.0, połączone z kilkoma pokazami umiejętności elitarnej grupy Calisthenics Academy Terminators, którzy w rytm muzyki, pokażą co potrafią na specjalnie rozstawionym sprzęcie pokazowym w amfiteatrze na rogu ulic Grodzkiej i Mostowej.

 

Na drugi dzień, już wypoczęci po zawodach i imprezie w klubie, widzimy się również na hali Artego Arena, gdzie od godz. 15:00 odbędzie się największy trening kalisteniki w Polsce. Około 500 osób naraz w jednym miejscu, będzie wykonywało ćwiczenia, które specjalnie na ten dzień zaplanował Jordan Ogorzelski, który poza tym, że jest współzałożycielem największej organizacji kalisteniki w Polsce, to jest również szefem kadry trenerskiej Calisthenics Academy oraz zawodnikiem odnoszącym sukcesy na arenie międzynarodowej. 

 

Komentarze


Logotyp Hejtu
Kontakt z redakcją:
Tel. 519 075 566 (wew.1)
(pn. –pt. w godz. 8:00-16:00)
Email: redakcja@hejtu.pl

W sprawie reklamy na portalu:
Tel. 519 075 566 (wew. 2)
(pn.-pt. w godz. 8:00-16:00)
Email: marketing@hejtu.pl